Tervetuloa webinaareihin ke 7.5.2025 klo 18.00 – 18.30 ja to 8.5.2025 klo 18.00 – 19.30
Ke 7.5. klo 18.00 – 18.30 Moderni viininviljely Suomessa, Esa Tervo kertoo viininkasvatuksesta: ”Viiniköynnösten kasvatus on vahvassa kasvussa Suomessa. Uusia mielenkiintoisia lajikkeita on tulossa ja alan koulutuskin on nousussa.”
Vahva viinin ammattilainen Esa Tervo toimii viinitarhurina ja kouluttajana sekä hallitusammattilaisena (Suomen viininkasvattajat ry:n hallituksen jäsen). Hän omistaa viinitarhat Liedossa ja Uusikartanossa, joissa on n. 100 viinilajiketta ja n. 1000 viiniköynnöstä! Esalla on myös vahva koulutustausta: viinin valmistuksen EU-tutkinto (viinit, tisleet, liköörit, kuohuvat), kansainvälisiä viinikoulutuksia (mm. WSET Level 3, Rioja Diploma,..). Lisäksi on Suomen Sommelierit ry:n jäsen ja Tislaamon osakas.
Tämän webinaarin tarjoaa Espoon Puutarhayhdistys ry. Yhteistyössä Puutarhaliitto ry.
To 8.5. klo 18.00 – 19.30 Kotipuutarha -lehti; toimitus kertoo lehdestä ja vastaa kysymyksiin.
Kysymys: Kun vertaa esim. 80-luvun lehtiä, on merkittävästi enemmän asiatekstiä ja vähemmän kuvia kuin nykylehdissä. Aikamme trendi jota ei voi muuttaa ??
Toimitus vastaa: Aikakauslehdet elävät ajassa ja muuttuvat lukijoiden toiveiden ja tarpeiden mukaan. Muutos perustuu lukijatutkimuksiin ja alan kehitykseen.
Aikakauslehdissä jutut ovat nykyään huomattavasti paljon lyhyempiä ja tiiviimpiä kuin esimerkiksi 1980-luvulla 45 vuotta sitten, näin myös Kotipuutarhassa. Visuaalisuudella on ollut aikakauslehdissä kasvava merkitys jo 90-luvulta lähtien – kuva usein kertoo enemmän kuin tuhat sanaa myös puutarha-aiheessa.
Kotipuutarhassa on kuitenkin pitkä kirjoitetun tekstin perinne, josta pidetään kiinni edelleen. Lehdessä julkaistaan huomattavasti paljon enemmän juttuja ja uskaltaudun arvioimaan, että myös teksin määrä numeroa kohden on isompi kuin muilla puutarha-aiheisilla aikakauslehdillä Suomessa.
Kysymys: Tietoa siitä millaisia tavallisen harrastajan artikkeleita lehti julkaisee, mitä tähän vaaditaan.
Toimitus vastaa: Kotipuutarhan sisältö koostuu niin sanotuista konseptoiduista juttupaikoista, kuten aikakauslehdissä nykyään on tapana. Tämä tarkoittaa sitä, että lehdestä löytyy numerosta toiseen tietyn tyyppisiä juttuja: pihajutut, harrastajajutut, vinkkijutut jne. Jutut tilataan avustajilta näille ennalta määritellyille juttupaikoille. Avustajat myös tarjoavat ideansa suoraan tietyille juttupaikoilla. Kun juttu tilataan, kirjoittaja tietää jo silloin, miten hän kerää aineiston kuin myös sen, mihin muotoon ja mittaan sekä millaisella rakenteella hän jutun kirjoittaa.
Kotipuutarhan vakituisina avustajina on ammatikseen kirjoittavia toimittajia, jotka ovat erikoistuneet puutarha-aiheeseen. Useimmilla heistä on myös puutarha-alan koulutus. Harvemmin ammattilaistenkaan tekstit päätyvät lehteen sellaisenaan, vaan jokainen juttu käy läpi editointiprosessin, johon kuuluu jutun näkökulman ja rakenteen tarkentamista sekä kielenhuoltoa. Myös otsikointi ja ingressi eli johdantoteksti tuotetaan toimituksessa. Joskus jutun muotokin muuttuu editointiprosessin aikana.
Kotipuutarhan toimitukselle voivat toki kaikki tarjota juttuja, ja harrastajakirjoittajien ehdotuksia tuleekin aika-ajoin. Käymme kaikki ehdotukset läpi ja vastaamme niihin. Julkaisukynnys on kuitenkin suhteellisen korkea ja
ammattilaisetkin kilpailevat ehdotusten julkaisusta.
Ystävällisin terveisin
Tarja Miettinen
Toiminnanjohtaja
Puutarhaliitto ry – Trädgårdsförbundet rf
Email: tarja.miettinen@puutarhaliitto.fi
Puh: 044 4939 410
Viljatie 4 C, 00700 Helsinki
www.puutarhaliitto.fi
www.kotipuutarha.fi